Günün Bilgisi (20-01-2020)

Sağlık Memurları

Dünyadaki tüberküloz savaşı

2018'de dünyadaki tüberküloz tedavisi her zamankinden en yüksek değere ulaştı. Tüm dünyada tüberküloz teşhisi konulan ortalama 7 milyon kişi sağlığına kavuştu.

Dünya sağlık örgütünün raporuna göre tüberküloz'dan ölen kişi sayısı bir önceki seneye göre 1.6 milyondan 1.5 milyona düştü. Her sene sürekli bir düşüş olmasına rağmen 3. Dünya ülkelerinde tüberküloz'a yakalanma oranı hala çok yüksek.

Raporda ayrıca hastalığa yakalanan toplam 10 milyon kişiden 3 milyonuna hiçbir tedavinin ulaştırılamadığı belirtiliyor. Fakat hastalıklı insan sayısındaki düşüş Birleşmiş Milletlerin amacı olan 2030’da tüberkülozsuz dünya için umut veriyor.

Tüberküloz hastalığının en fazla görüldüğü ülkelerde kötü bakım şartları ve yetersiz sağlık memurları tedavi sürecini en çok zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca, hastalığın bulunduğu küçük köy ve kasabalar bunu teşhis etmekte ve hastalığı tedavi etmek için gereken teçhizatı talep etmekte ya çok geç kalıyor ya da yetkililere ulaşamıyor. Hastalık teşhisi konulan kişilere tedavinin ulaşması da onlar için ayrı bir zorluk oluşturuyor. Çünkü 3. Dünya ülkelerindeki fakirlik, tüberküloz hastalığına yakalanan insanların çoğunun gelirlerinin en az 5 te 1 ini tedavi süreci için harcamasını gerektiriyor. Geçen ay, Birleşmiş Milletler tüberküloz dahil tüm zorlu bulaşıcı hastalıkları daha hızlı bir şekilde teşhis ve tedavi etmek için bir mütakabata varmıştı.

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü

İş bu sitedeki tüm içerikler www.saglikmemurlari.com'a (© 2019) aittir ve DMCA tarafından korunmaktadır.

İletişim: admin@saglikmemurlari.com

DMCA.com Protection Status