Günün Bilgisi (20-01-2020)

Sağlık Memurları

Dünyada ölüme en çok sebebiyet veren 10 neden

Dünyada ölüme en çok sebebiyet veren 10 neden

Dünya sağlık örgütünün 2000-2016 yılları arasındaki istatikleri göz önünde bulundururak hazırladığı rapora göre, dünya üzerindeki ölümlerin yarısından fazlası iskemik kalp hastalıkları ve kalp krizi (%54) yüzünden gerçekleşiyor. Her yıla ayrı ayrı bakıldığında da bu ölüm türleri istikrarlı bir şekilde listenin başını çektiği farkediliyor.

Listenin üçüncü sırasında bulunan, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve daha alt sıradaki akciğer kanseri sadece 2016 da toplam yaklaşık 5 milyon insanın ölümüne yol açtı. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisi erken yapılmadığı zaman hastanın kurtulma olasılığı büyük ölçüde azaldığı biliniyor.

Listedeki bir diğer ölüm sebebi Alzheimer’ında içinde bulunduğu demans (hafıza) hastalıkları. Bu hastalığa yakalanan kişinin hafızası iyice gerilediği ve beyin hücreleri gün geçtikçe daha hasar gördüğü için hastayı ölüme sürüklüyor. 2016’da 2 milyon civarında insanın bu tür demans hastalıklarından vefat ettiği kaydedilmiş.

Başka bir global ölüm sebebi ise diyabet. 2016 da 1.6 milyon insanın diyabet yüzünden ölündüğü saptanmış. Bu miktar son 16 yılda neredeyse iki katına çıkmış. Dünya üzerineki insan sayısının artmasıyla ve Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlere olan talebin yükselmesiyle diyabet ve diyabetten kaynaklı ölümler artmış olabilir.

Listenin çoğunda hastalık türleri olmasına rağmen trafik kazalarının da dünyadaki ölümlerde büyük bir etken olduğu raporlanmış. 2016 yılının tümünde yaklaşık 1.4 milyon insan trafik kazalarından ölmüş ve daha ilginç olanı ise bu ölümlerden 1 milyonunu erkeklerin oluşturmuş olmasıdır.

İşte 2016 yılında dünya üzerinde en çok can alan ölüm sebepleri:

  1. İskemik kalp hastalıkları (9 milyon)
  2. Kalp krizi (6 milyon)
  3. KOAH (3 milyon)
  4. Alt solunum yolu enfeksiyonları (3 milyon)
  5. Demans hastalıkları (2 milyon)
  6. Akciğer kanseri ve türevleri (1.7 milyon)
  7. Diyabet (1.6 milyon)
  8. Trafik kazaları (1.4 milyon)
  9. Diyare hastalıkları (1.4 milyon)
  10. Tüberküloz (1.3 milyon)
Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü

İş bu sitedeki tüm içerikler www.saglikmemurlari.com'a (© 2019) aittir ve DMCA tarafından korunmaktadır.

İletişim: admin@saglikmemurlari.com

DMCA.com Protection Status