Günün Bilgisi (20-01-2020)

Sağlık Memurları

Hemşirelerin iş arama, alım ve atama süreci (2019)

Hemşireler için iş başvurusu

Her sene üniversitelerden binlerce hemşire mezun oluyor. Bu hemşirelerin küçük bir kısmı hemen iş bulabilmesine rağmen çoğu herhangi bir yerde çalışmaya başlamadan önce stresli bir süreçten geçiyor. Bu sürece yakalanmamak için yeni mezun olanların ya da olacakların kendilerini atama ve işe alım süreciyle ilgili bilinçlendirmesi gerekiyor. Aşağıda bir hemşirenin kendine nasıl kısa bir sürede iş bulabileceği anlatılmıştır.

1 – Bölge seçimi

Bir kişi öncelikle mesleğini nerede icra etmek istediğini etraflıca düşünmelidir. Herhangi bir işleme veya sürece başlamadan önce hemşire adayı kendisine en uygun olduğunu düşündüğü bölgeyi belirlemelidir. Bu yer örneğin şehir merkezi, taşra, deniz kenti vb. olabilir.

2 – KPSS

Herkesin de farkında olduğu ve ilk olarak aklında bulundurması gereken seçenek KPSS'dir. Çünkü devlet kurumlarında çalışmak her vatandaş için finansal bir güvenlik unsuru oluşturur. Bir hemşire adayı da mümkünse 3. ve/veya 4. yılında kesinlikle KPSS'ye girmelidir.

3 – Özgeçmiş (CV)

Tüm sektörlerde geçerli olduğu gibi, hemşirelikte de iş başvurusunun en önemli elementi özgeçmiştir. Bunu hazırlarken bir çok şablon bulabilirsiniz fakat nasıl hazırlamanız gerektiğini kısaca şöyle açıklayabiliriz:

  1. Elinizdeki bütün diploma ve sertifikaları bir araya getirmelisiniz.
  2. Her belge sizin için ayrı bir vasıf göstergesidir. Bu vasıflarınızı tek tek özgeçmişinize eklemelisiniz.
  3. Bunların dışında özgeçmişinizde asıl öne çıkacak olan tecrübelerinizdir. Tüm çalışma tecrübeleriniz, küçük-büyük ayırmaksızın, özgeçmişinizde sıralamalısınız.
  4. Son olarak da bir motivasyon mektubu yazmalısınız. Bu mektupta ilk eğitiminizden son tecrübenize kadar tüm özelliklerinizin nasıl geliştiğini yazıp en yatkın olduğunuz bölümlere vurgu yapmalısınız.

4 – İş başvurusu

Not: Eğer KPSS'den başarılı bir sonuç alırsanız ve yerleşirseniz, bu durumda iş başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Sadece doldurmanız ve iletmeniz gereken bazı evraklar vardır.

Özel hastanelere iş başvurusunda bulunurken sizden işe alım süreci için diploma, özgeçmiş, sağlık raporu vb. birkaç belge istenebilir. Başvuruya gittiğinizde sizi hem sözlü hem de yazılı olarak mülakata alabilirler. Bunların her biri 15-30 dk arasında sürebilir. Mülakatın temel amacı teorik ve uygulamada ne kadar yetenekli olduğunuzu belirlemektir.

Başvuru sırasında özgüveninizin yüksek ve saygılı olmanız çok önemlidir.

Size sorulan sorular genelde tüm hemşirelerin bilmeleri gereken konulardır. Asla bilmiyorum cevabı vermemelisiniz. Biraz da olsa bilginizin olduğunu fakat o konulara hakimiyetinizin diğerleri kadar fazla olmadığını belirtebilirsiniz. İş başvuru ve görüşme süreci sonrası alabileceğiniz 2-3 çeşit cevap vardır.

  • En negatif: CV nizi sistemimize kaydedeceğiz. İhtiyaç durumunda size haber vereceğiz.
  • Negatif: Geldiğiniz için teşekkür ederiz. Şu an size uygun bir pozisyonumuz mevcut değildir. Fakat CV niz sistemimize kaydedeceğiz. İhtiyaç durumunda sizinle iletişime geçeceğiz.
  • Pozitif: “Size neden işe almalıyız”, “Hastanemize ne gibi katkılar sağlayabilirsiniz”, “Mesleğiniz de ilerlemeyi düşünüyor musunuz” gibi sorular sorular ve sizden net bir cevap vermenizi beklerler. Dikkatiniz dağıtma amaçlı yüzünüze bakmayıp CV nize bunları not edebilir. Bu sorular cevaplandıktan sonra maaş beklentiniz sorulur.

Maaş sorusuna asla bir rakam belirtmemelisiniz. Bütün hastanelerin maaş oranları değişkenlik gösterir ve dolayısıyla size beklediğinizden daha yüksek bir meblağ önerilebilir.

İlk olarak, gittiğiniz hastanede yeni işe başlayan hemşirelere ne kadar maaş verildiğini sorabilirsiniz. Size bu soru karşılığında verilecek cevap asgari ücretten az olmamak üzere gerçek miktardan daha düşük olabilir. Sizin bu durumda her zaman küçükte olsa bir pazarlık hakkınız vardır. Fakat size önerilen fiyattan çok daha yüksek bir talepte bulunmamalısınız. Her hastanenin belirli bir maaş prosedürü ve standartı vardır.

Maaş konusunda da anlaştıktan sonra en geç ilk iş günüzden bir gün önce sizden istenen evrakları insan kaynaklarına eksiksiz olarak teslim etmeniz sigortanızın başlaması için çok önemlidir.

Evraklarınızı getirmemeniz halinde size işe başlatmamaları gerekiyor. Çünkü sigorta girişi olmayan her bir iş günü, sizin yasal hakkınız olan sosyal güvencenizi geciktirmektedir. Bu durum etik ve yasal değildir.

5510 sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’nun Sigortalı bildirimi ve tescili hakkında olan 8. Maddesine göre; işveren, sigortalı sayılan kişileri sigortalılık başlangıç tarihinden önce, sigortalı işe giriş bildirgesi ile SSK’ya bildirmekle yükümlüdür.

Not: Lütfen kendi yasal haklarınızı işe başlamadan önce iş kanunu inceleyerek öğreniniz.

İş bu sitedeki tüm içerikler www.saglikmemurlari.com'a (© 2019) aittir ve DMCA tarafından korunmaktadır.

İletişim: admin@saglikmemurlari.com

DMCA.com Protection Status