Nisan 21, 2024

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mardin’i Ziyaret Etti

0

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir dizi temas ve ziyarette bulunmak üzere Mardin’e gitti.

Valilikte ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkiye’nin dört bir yanında sağlık hizmetlerini daha ileri düzeye, daha nitelikli hale getirmek amacıyla şehir gezilerini sürdürdüklerine bildirdi.

Bakan Koca, “insana, insan ayırmadan, bir gözle bakan” hekimlik ruhunun her zaman sağlık hizmetlerinin düsturu olduğunu, salgın döneminde de devletin bütün gücünü insanı için seferber ettiğini vurgulayarak, Türkiye’nin sağlık altyapısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde “önce insan, önce sağlık” anlayışıyla 22 yıllık istikrarlı bir büyüme ve modernleşme süreci yaşadığını söyledi.

“İnsanlarımızın aldığı hizmet oranı Ankara’da, İstanbul’da ne ise Mardin’de de aynıdır”

Mardin’de sağlık tesislerinin ortalama yaşının 12 olduğunu belirten Koca, “Nitelikli yatak sayısı 2002’de tüm sağlık kurumlarındaki yatak sayısının yüzde 6’sı kadarken, bugün toplam yatak sayısının yaklaşık 70’ine ulaşmıştır. Mardin ilimizde ise bu oran yüzde 86’yı bulmuştur. 2002’den bugüne baktığımızda hastaneye müracaat eden insanlarımızın aldığı hizmet oranı Ankara’da, İstanbul’da ne ise Mardin’de de aynıdır. Yine diş hekimine müracaat oranı, Muğla’da, İzmir’de ne ise Mardin’de de benzer oranda gerçekleşmektedir.

“Mardin Şehir Hastanemizi en kısa sürede hizmete almak için çalışıyoruz”

2002’den bugüne Mardin’de 10 hastane, 5 ek bina, 1 Ağız Diş Sağlığı Merkezi ve 21 birinci basamak sağlık merkezi olmak üzere toplam 37 sağlık tesisi inşa edildiğini, hastanelerin yatak kapasitesinin 1746’ya yükseltildiğini, uzman doktor, doktor ve diğer sağlık çalışanı sayısının 1250’lerden 7 bin 700’lere çıkarıldığını bildiren Koca, şöyle devam etti:

“Artuklu’daki 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanemizi ek hizmet binamızla 700 yatak kapasitesine ulaştırdık. 750 yataklı Mardin Şehir Hastanemizi en kısa sürede hizmete almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yine 110 yataklı Kızıltepe Devlet Hastanemizi, Nusaybin ve Midyat Ağız Diş Sağlığı Merkezlerimizi en kısa sürede Mardinli vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

Uzaktan sağlık uygulaması “Telemedicine” başlıyor

Hastaların hastaneye gitmesine gerek kalmadan bazı işlemlerinin uzaktan, online sistemle gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayacak “Telemedicine” uygulamasına ilişkin açıklama yapan Koca, sistemin özellikle takipli ve kronik hastalar için uzaktan rapor ve reçete ihtiyacı açısından önemine dikkati çekti.

Bakan Koca’dan Mardin Şehir Hastanesi inşaatine ziyaret

Bakan Koca, yapımı devam eden Mardin Şehir Hastanesi projesinin ilerlemesini yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Ardından Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret eden Koca, sağlık çalışanlarıyla da bir araya geldi.

Bakan Koca, Mardin’de “Gençlik Buluşması”na katıldı, esnafı ziyaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kasımiye Medresesi’nde gençlerle bir araya geldi, kentte esnaf ziyaretinde bulundu.

Mardin’in dünyanın nadide şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Koca, “Yedi dil, yedi din, insanlık ağacının Mardin üzerindeki dallarıdır. Dini inanış açısından Müslüman, Süryani, Keldani, Ezidi, Yahudi veya etnik köken olarak Kürt, Arap, Çeçen, Ermeni olmak, bir kimseyi diğerine göre öteki yapmaz Mardin’de. Mardin insandaki inanma arzusunun vücut bulmuş şeklidir” ifadelerini kullandı.

Mardin’in, kendine mahsus üstünlüklere sahip, özel bir şehir olduğunu işaret eden Koca, bu şehir için “Mezopotamya’nın yüzük taşı” denildiğini, öğrencilerin buradaki eğitimlerinin ardından gittikleri şehirlerde bu yüzük taşını gururla taşıması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Koca şunları kaydetti:

“Sizler gençliklerini Türkiye tarihinin dönüm noktasında yaşayan insanlar olduğunuzu asla unutmayın. Sizler, Türkiye Yüzyılı’nın ilk genç kuşağısınız. Bu yüzyılında ülkenizin sizlere verecek çok şey şeyi var. Sizden bekledikleri de aynı derece büyük. Bunların hepsi işinizi en iyi şekilde yapıyor olmanızdan, eğitimlerinizi en iyi şekilde tamamlamanızdan geçiyor.”

https://www.saglik.gov.tr/TR,99276/saglik-bakani-fahrettin-koca-mardini-ziyaret-etti.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir